عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/04/12

saraye farsh

صداوسیما و دیگر نهادهامکلف به معرفی صنایع دستی شدند
نمایندگان مجلس، مواد دیگری از طرح حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی را تصویب کردند که امید و انگیزه جدیدی را برای رونق هرچه بیشتر صنایع دستی در دل جامعه هنری ایجاد می کند.

صداوسیما و دیگر نهادهامکلف به معرفی صنایع دستی شدند

به نقل از  روابط عمومی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور؛ صبح امروز ۱۱ تیرماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی خود مواد دیگری از طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی را تصویب کردند که براساس ماده ۴ طرح حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مکلف است با هماهنگی مراجع ذی‌صلاح اقدامات زیر را به عمل آورد:

۱- اعمال نظارت و حمایت‌های لازم در جهت بهبود کیفی محصولات صنایع‌دستی و آموزش صنایع‌دستی

۲ – برنامه ریزی، سیاست گذاری و نظارت بر وضعیت کارگاه‌های تولیدی و آموزش صنایع‌دستی

 ۳ – پشتیبانی از هنرمندان و صنعتگران و همکاری با مراجع ذی‌صلاح برای تعیین و اعطای درجه هنری به هنرمندان صنایع دستی در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط

۴ – هماهنگی و برنامه‌ریزی در مورد مالکیت‌های معنوی و فکری صنایع دستی ایران (آثار و هنرمندان) در داخل و خارج از کشور

۵ – سازمان‌دهی نظام اطلاع رسانی در زمینه صنایع‌دستی

۶ – همکاری با دستگاه های ذیربط به‌منظور تدوین سرفصل دروس هنرستان ها، آموزشکده ها و دانشکده های صنایع‌دستی

۷ – هماهنگی و برنامه‌ریزی جهت تأسیس نهادهای غیردولتی برای کاهش تصدی دولت و سامان‌دهی فعالیت صنایع دستی در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط

۸– برنامه‌ریزی، سیاست گذاری و نظارت بر امر تأسیس شرکت‌های نمایشگاهی تخصصی صنایع دستی توسط تعاونی ها و بخش خصوصی

۹ – مشارکت در همایش‌ها، سمینارهای ملی و جشنواره‌های صنایع‌دستی

 د – برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و نظارت در امر معرفی صنایع‌دستی برگزیده در مراکز عمومی از طرق مناسب تبلیغ و ترویجی

۱۰ – برنامه‌ریزی، سیاستگذاری و نظارت بر شناسایی و گردآوری آثار با ارزش و برگزیده صنایع‌دستی دوران معاصر و نمایش آن‌ها توسط دستگاه‌های ذی‌ربط

۱۱ – پیشنهاد تدوین استانداردهای لازم برای مواد اولیه و روش‌های تولید صنایع‌دستی به سازمان ملی استاندارد ایران

۱۲ – تحقیق و بررسی مستمر جامعه آماری و جمع آوری اطلاعات لازم از وضعیت صنایع دستی ایران و جهان به منظور ارتقای جایگاه صنایع‌دستی ایران

۱۳- اهتمام بر ارتقای موقعیت ایران در نظام بازار صنایع‌دستی جهان در جهت رونق و افزایش صادرات

۱۴ – بهره‌گیری از سامانه های پیشرفته بازرگانی به منظور توسعه بازار فروش صنایع دستی ایران در کشورهای هدف توسط بخش غیردولتی

۱۵ – کمک به ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیر دولتی

 ۱۶ – تعیین نحوه صدور کلیه مجوزهای فعالیت صنایع‌دستی و هماهنگی، نظارت، بازرسی و رسیدگی به تخلفات واحدهای ذیربط براساس آیین نامه‌ای است که توسط سازمان تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

واگذاری بناهای تاریخی به فعالان صنایع‌دستی

همچنین بر اساس ماده ۵ این طرح که به‌تصویب رسید، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مجاز است برای تولید و عرضه محصولات صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، املاک در اختیار از جمله فضاهای مناسب در بناهای تاریخی را به فعالان مرتبط با صنایع‌دستی با انعقاد قرارداد واگذار کند.

همچنین عرضه محصولات غیرمصادیق ماده یک این قانون و تولیدات خارجی در این غرفه‌ها ممنوع و موجب انفساخ قرارداد و ضبط اموال غیرمجاز و خارجی عرضه‌شده می‌شود و سازمان حق مطالبه زیان وارده از محل وجه التزام موضوع قرارداد را خواهد داشت.

تکلیف دستگاه‌های اجرایی به استفاده از صنایع‌دستی در برنامه‌های تشویقی

براساس ماده شش این طرح؛ که به تصویب نمایندگان مجلس رسید، دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ /۷/ ۱۳۸۶ مکلف‌اند در برنامه‌های تشویقی و اهدای جوایز غیرنقدی با اولویت از تولیدات صنایع‌دستی اصیل ایرانی استفاده کنند.

تکلیف بانک مرکزی برای تأمین تسهیلات مسکن هنرمندان صنایع دستی

همچنین بر اساس ماده ۷ این طرح که صبح امروز به‌تصویب رسید،  بانک مرکزی مکلف به تأمین تسهیلات مسکن هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع‌دستی شد.

براساس این ماده بانک مرکزی مکلف است از طریق بانک‌های عامل بخشی از تسهیلات مسکن بانک‌ها را با هماهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به امر تأمین مسکن هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع‌دستی اختصاص دهد. ماده ۸ این طرح ناظر به تشکیل صندوق توسعه صنایع دستی ایران برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

تکلیفی برای شهرداری‌ها

براساس ماده ۹ که به‌تصویب نمایندگان رسید، دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و شهرداری‌ها مکلفند در طراحی فضاهای عمومی شهری از نمادهای صنایع‌دستی و هنرهای سنتی متناسب با معماری ایرانی و اسلامی استفاده کنند.

 صدا وسیما نیز مکلف به معرفی صنایع‌دستی شد

همچنین بر اساس ماده ۱۰ که به‌تصویب رسید، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است در برنامه‌های مختلف نسبت به صحنه‌آرایی و مستندسازی و معرفی هنرمندان و آثار هنری صنایع دستی با مشارکت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و سایر دستگاه‌های ذیربط اقدام کند.

 

* اخبار صنایع دستی ایران پازیریک*

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی