عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/04/12

saraye farsh

روستای «فشتکه»، از توابع بخش خمام، به‌عنوان «روستای ملی حصیر» کشور ثبت ملی شد. ایران در کنار کشورهایی مانند ژاپن، کره و مکزیک یکی از ۱۶ کشور تولیدکننده‌ حصیر به‌شمار می‌رود.

حصیر بافی

معاون صنایع‌دستی استان گیلان، اظهار کرد: به‌منظور تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در نام‌گذاری امسال به‌عنوان ”اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال"، توجه به ظرفیت‌های جوامع روستایی و جهت‌دهی آن‌ها به‌سوی افزایش نرخ اشتغال و تولید در دستورکار اداره‌کل میراث‌فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری گیلان قرار گرفت.

سلمان شاه‌محمدی با بیان اینکه روستاها توان مناسبی برای اجرای طرح‌های اقتصادی زودبازده با قابلیت خوداتکایی دارند، صنایع‌دستی را رکنی اثرگذار در تحقق این مهم عنوان کرد و افزود: در بسیاری از روستاهای گیلان تولید صنایع‌دستی مرسوم است و مواد اولیه آن به‌صورت طبیعی تأمین می‌شود.

شاه‌محمدی حصیر را شاهدی برای این ادعا خواند و گفت: از صنایع‌دستی مهم برخی روستاهای گیلان که به‌ویژه در پاییز و زمستان رایج‌ است یکی حصیربافی است که ماده اولیه آن نوعی گیاه جنگلی کوچک است که در زبان محلی”لی" خوانده می‌شود و در حاشیه روستای فشتکه می‌روید.

وی فشتکه خمام را روستایی ممتاز در بحث تولیدات حصیری خواند و بیان کرد: با توجه به ظرفیت و توانمندی این روستای نمونه گردشگری، این ثبت‌ملی به‌انجام رسید.

شاه‌محمدی با بیان اینکه هنرمندان این روستا در سطح کشور فعالیت‌های بزرگی در قالب نمایشگاهی و کارگاهی انجام می‌دهند افزود: به‌یقین، تلفیق جاذبه‌های طبیعی و گردشگری روستای فشتکه با توانمندی‌های حوزه صنایع‌دستی موجب حضور بیشتر گردشگران در این منطقه و رغبت بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری می‌شود.

گفتنی است، ایران در کنار کشورهایی مانند ژاپن، کره و مکزیک یکی از ۱۶ کشور تولیدکننده‌ حصیر به‌شمار می‌رود. پیشینه‌ تاریخی این تولیدات در ایران نشان می‌دهد که استفاده‌ ایرانیان قدیم از حصیر منحصر به زیرانداز نبوده و در ساخت ظروف نیز از حصیر استفاده می‌کردند. امروزه کاربرد حصیر در ظروف، بیشتر از کاربری اصلی آن یعنی زیراندازها، با استقبال علاقه‌مندان به صنایع‌دستی مواجه شده است .

 

* اخبار صنایع دستی فروشگاه اینترنتی فرش و صنایع دستی ایران پازیریک *

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی