عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/04/12

saraye farsh

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز و در ادامه بررسی طرح حکایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی، با تصویب ماده سه این طرح وظایف سازمان میراث فرهنگی را برای برنامه ریزی و نظارت در زمینه توسعه کمی و بهبود کیفی صنایع دستی کشور و هماهنگی در زمینه آموزش و معرفی این محصولات تعیین کردند.

این وظایف در 9 بند تعریف شده است.

بر اساس ماده سه «در راستای تمرکز در سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت در زمینه حفظ، احیا، ترویج، توسعه کمی، بهبود کیفی صنایع دستی کشور و ایجاد هماهنگی در زمینه معرفی، آموزش و تحققات و نیز حمایت، هدایت و تشویق تولید، عرضه و صادرات محصولات صنایع دستی و هنرمندان سنتی و فعالان بخش صنایع دستی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موظف است، اقدامات زیر را انجام دهد.

الف. صدور مجوز تاسیس و پروانه تولید کارگاهی (انفرادی و گروهی)

ب. صدور کارت شناسایی صنعتگر موضوع این قانون

پ. صدور مجوز فروشگاه های انحصاری هنرهای سنتی و صنایع دستی

ت. صدور گواهی اصالت به آثار صنایع دستی و هنرهای سنتی

ث. صدور مجوز تاسیس و بهره برداری از خانه های صنایع دستی و بازارچه های صنایع دستی

تبصره: خانه های صنایع دستی به خانه های واجد معماری یا تاریخی یا مالکیت عمومی یا خصوصی گفته می شود که قابلیت بهره برداری در امر تولید، فروش و مشاوره تخصصی در جهت توسعه و ارتقا صنایع دستی را داشته و به موجب مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجاد می شود.

ج. صدور مجوز برگزاری حراج آثار فاخر صنایع دستی و هنرهای سنتی

چ. صدور مجوز برگزاری نمایشگاه های داخلی و بین المللی در زمینه صنایع دستی و هنرهای سنتی

ح. صدور مجوز تاسیس شرکت های مادر تخصصی خصوصی با هدف سرمایه گذاری در کلیه مراحل فعالیت های صنایع دستی به اشخاص حقوقی ذی صلاح

خ. درجه بندی و صدور گواهی کیفیت برای کارگاه ها و فروشگاه های صنایع دستی و هنرهای سنتی»

نمایندگان همچنین با تصویب تبصره یک این ماده مقرر کردند که فعالیت های احصا شده در این ماده مشمول تبصره ماده دو قانون نظام صنفی مصوب 12 شهریور 1392 بود و با صدور پروانه فعالیت و بهره برداری از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نیاز به اخذ مجدد مجوز یا پروانه کسب از وزارت صنعت نیست.

تبصره دو این ماده مقرر می کند که طراحی، برنامه ریزی، توسعه و نظارت بر کلیه آموزش های غیررسمی صنایع دستی کشور اعم از آموزش های عمومی، تخصصی و مجازی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. کلیه اشخاص حیقیقی و حقوقی فعال در بخش صنایع دستی مکلفند سیاست های تعیین شده سازمان را در آموزش های خود رعایت کنند

 

*فروشگاه فرش و صنایه دستی ایران پازیریک*.

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی