عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/04/18

saraye farsh

 برگزاری نخستین همایش مرتبط با فیروزه در نیشابور
دبیر اجرایی همایش فیروزه، صنعت و فرهنگ از برگزاری اولین همایش مرتبط با فیروزه از ۲۵ تا۲۷ مهرماه سال جاری در دانشگاه نیشابور خبرداد.

حامد فضلیانی با بیان اینکه اولین همایش مرتبط با فیروزه از  25 تا ۲۷ مهرماه سال جاری در دانشگاه نیشابور برگزار می‌شود، عنوان کرد: فیروزه موضوع مهمی برای شهر نیشابور و کل کشور است چرا که فیروزه شاخص‌ترین سنگ کشور است که به  نام نیشابور شناخته شده است. ۱۵ شهریور آخرین فرصت ارسال مقالات است.

وی ادامه داد: این همایش در چهار محور رویکردهای زمین‌شناختی، اکتشاف و معدن‌کاوی–رویکردهای گوهرشناسی و تجارت–رویکردهای انسانی و اجتماعی و یک نشست‌ تخصصی، برگزار می‌شود.

 مسئول دفتر فنی معدن فیروزه نیشابور اظهار کرد: مقالات در محور رویکردهای زمین شناختی، اکتشاف و معدن‌کاوی در بخش‌های «زمین شناسی، پترولوژی و کانی‌شناسی ذخایر فیروزه»، «ژئوشیمی، دگرسانی و ژنز ذخایر فیروزه»، «معدن‌کاوی، روش‌های نوین اکتشاف و استخراج ذخایر فیروزه» ارائه خواهد شد.

دبیر اجرایی همایش فیروزه، صنعت و فرهنگ ابراز کرد: پژوهشگران در محور رویکردهای گوهرشناسی و تجارت در بخش‌های «نقش گوهرشناسی کلاسیک و مدرن در اصالت‌سنجی فیروزه و دیگر سنگ‌های قیمتی»، «بهسازی فیروزه؛ روش‌ها و استانداردها»، «روش‌های نوین فرآوری و تراش فیروزه»، «راهکارهای علمی و عملی برای برندسازی و شناسنامه‌دار کردن فیروزه ایرانی» و «به روزرسانی تبادلات و تجارت فیروزه» می‌توانند مقالات خود را ارائه دهند.

فضلیانی عنوان کرد: رویکردهای انسانی و اجتماعی یکی دیگر از محورهای این همایش است که مقالات در موضوعات «باستان شناسی و تاریخ فیروزه»، « دانش بومی و روش‌های سنتی فرآوری و فن‌آوری فیروزه»، «سنت، مذهب و فیروزه در بافت جامعه اسلامی»، « انسان شناسی و جامعه‌شناسی فیروزه» و «پژوهش‌ها و پتانسیل‌های گردشگری فیروزه» ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه ما در زمینه فیروزه مشکلات زیادی داریم که مهم‌ترین آن  غیر علمی کار کردن در زمینه فیروزه است، اظهار کرد: سطح اطلاعات عمومی مردم درباره فیروزه ناقص است، اطلاعات تخصصی مسؤولان ما مشکل دارد و البته پژوهشگران علمی ما نیز اطلاعات تخصصی ناقصی دارند و همچنین در بحث اطلاع‌رسانی نیز در این زمینه مشکل داریم و البته بحث تجارت، بازرگانی و غیره که در نتیجه همه شاخه‌های مختلف را که بررسی می‌کنیم به پایه علمی آن برمی‌گردد.

مسؤول دفتر فنی معدن  فیروزه نیشابور با اشاره به اینکه هدف این همایش تجمیع و استناد به  تحقیقات جسته و گریخته‌ای که احتمالا در سطح کشور وجود دارد  عنوان کرد: در حاشیه این همایش برای اولین بار نمایشگاه مختصص فیروزه برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی همایش فیروزه: صنعت و فرهنگ گفت: بازدید از معدن و آثار فیروزه و نیشابور و برگزاری پنل‌های تخصصی که به  بحث و بررسی مسائل فیروزه می‌پردازند از جمله برنامه‌های حاشیه‌ای این همایش خواهد بود.

 

* فروشگاه فرش و صنایع دستی ایران پازیریک *

 

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی