عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/04/18

saraye farsh

زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در این برنامه زنده تلویزیونی، با بیان اینکه حال این روزهای صنایع‌دستی ایران خوب است، گفت: «هنرمندان صنایع‌دستی در نمایشگاه‌های مختلف که باید شرکت ‌کنند حضور می‌یابند و برنامه‌ریزی‌ها برای اینکه دغدغه‌های این حوزه برطرف شود انجام می‌شود و از این ‌جهت صنعتگران ما در سال 96 شرایط خوبی را تجربه می‌کنند.»

او به فروش صنایع‌دستی در نوروز 96 اشاره کرد و افزود: «فروش بالای صنایع‌دستی در سال 96 نشان از رونق صنایع‌دستی دارد به‌‌گونه‌ای که در نوروز امسال، فروش صنایع‌دستی به 45میلیارد تومان رسید که این فروش بالا برای بسیاری از صنعتگران می‌تواند فرصت اشتغال ایجاد کند و امسال پیش‌بینی می‌کنیم حدود 70 تا 80هزار شغل در حوزه صنایع‌دستی ایجاد کنیم.»

احمدی‌پور اضافه کرد: «در کنار این‌ها مشاغل این حوزه نیز حفظ خواهند شد و بازارچه‌های صنایع‌دستی همچنان ادامه می‌یابند و با توجه به اینکه نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی تابستان امسال برگزار می‌شود از همه هنرمندان دعوت می‌کنیم تا در نمایشگاه صنایع‌دستی شرکت کنند.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه و در پاسخ به سؤالی در مورد صادرات صنایع‌دستی نیز گفت: «اقدامات مناسبی در حوزه صادرات انجام داده‌ایم که البته هنوز بخشی از این اقدامات به‌نتیجه نرسیده اما برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته است. ضمن اینکه بزرگ‌ترین بازار فروش صنایع‌دستی کشور را در تهران در ماه‌های آینده افتتاح خواهیم کرد و در این نمایشگاه محصولات صنایع‌دستی تمام استان‌های کشور در یک نمایشگاه بزرگ در تهران عرضه خواهند شد. بنابراین از همه صادرکنندگان دعوت می‌کنیم تا با حضور در این نمایشگاه با محصولات متنوع استان‌ها آشنا شوند.»

او افزود: «همچنین برای افزایش حجم صادرات در حوزه صنایع‌دستی مشوق‌هایی درنظر گرفته‌ایم. یکی دیگر از کارهای مهمی که در دستورکار داریم راه‌اندازی فروشگاه‌های مختلف صنایع‌دستی در خارج‌ازکشور است و در کنار این‌ها در ماه‌های آینده یک فروشگاه بزرگ مجازی با محور فروش محصولات صنایع‌دستی روستایی راه‌اندازی می‌کنیم.»

 آشناسازی کودکان با صنایع‌دستی در محیط مدرسه

معاون رئیس‌جمهوری، درباره آشناسازی دانش‌آموزان با صنایع‌دستی، گفت: «اتفاق مهمی که باید در کشور رخ دهد ارتباط بین مدرسه و صنایع‌دستی است. اگر می‌خواهیم ایران همچنان به سبقه فرهنگی خود افتخار کند باید زمینه آشنایی کودکان‌ونوجوانان با این هنر برقرار شود. یکی از زمینه‌هایی که می‌توان این آشنایی را برقرار کرد این است که کودکان در محیط مدرسه، که با آن محیط ارتباط عاطفی دارد، بتوانند از آموزش صنایع‌دستی بهره‌مند شوند.»

او افزود: «ما می‌توانیم پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها از فضای مدارس استفاده کنیم؛ بنابراین پیشنهاد کردیم که روزهای پنجشنبه کارگاه‌های هنر و روزهای جمعه، جمعه‌بازار صنایع‌دستی در مدارس برگزار کنیم. این طرح به‌صورت پایلوت در چند مدرسه انجام شد و در آینده در سایر مدارس و سایر استان‌ها نیز اجرایی خواهد شد. همچنین با رایزنی با شورای اسلامی جدید شهر تهران برنامه‌‌ای برای ترویج صنایع‌دستی در مدارس تهیه کرده‌ایم که با استقرار این شورا این برنامه‌‌ عملیاتی‌تر خواهد. این طرح می‌تواند ارتباط نزدیکی بین هنر و مدرسه برقرار کند.»

احمدی‌پور، خاطرنشان کرد: «برآیند این طرحِ مهم است که ایران فرهنگی را همیشه ایران فرهنگی نگه می‌دارد. دانش‌آموزان باید این حرفه را یاد بگیرند و افتخار کنند و بیاموزند که مانند بزرگانشان که این حرفه‌ها را حفظ کردند و تحویل ما دادند این حرفه‌ها را حفظ کنند و به نسل‌های آینده انتقال دهند.»

او ادامه داد: «پیرو تفاهم‌‌نامه‌ای که با وزارت آموزش‌وپرورش امضا کرده‌ایم در ایام تابستان شاهد شرایط خوبی در مدارس خواهیم بود و دانش‌آموزان با صنایع‌دستی بیشتر آشنا می‌شوند.»

لزوم آموزش بازاریابی به هنرمندان و فعالان حوزه صنایع‌دستی

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأکید کرد: «صنعتگران حوزه صنایع‌دستی باید بازاریابی را یاد بگیرند. هنرمندان صنایع‌دستی تا‌کنون بیشتر بر جنبه‌های هنری تأکید داشته و چندان دنبال بحث بازاریابی نبوده‌اند. ما در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سرفصل‌هایی تعریف کرده‌ایم تا بتوانیم چنین آموزش‌هایی به صنعتگران بدهیم.»

او خاطرنشان کرد: «این بازار بزرگ صنایع‌دستی که در تهران و سپس در کل مراکز استان‌ها ایجاد می‌شود کمک بزرگی به بحث فروش می‌کند. ما برای خرید تضمینی محصولات صنایع‌دستی هدف‌گذاری کرده‌ایم تا صنعتگر صنایع‌دستی نگران فروش محصول نباشد.»

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی