عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/04/18

saraye farsh

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: با مصوبه هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی تولیدکنندگان فرش دستباف در اردبیل تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

 

 

   به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، سیدحامد عاملی در جلسه راهبری خوشه‌های صنعتی استان اردبیل اظهار داشت: مصوبه بیمه تولیدکنندگان فرش دستباف توسط هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تولیدکنندگان فعال فرش دستباف در استان اردبیل تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه یکی از مطالبات اساسی تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف تا به امروز بحث بیمه بود، افزود: با حمایت دولت و نمایندگان مجلس هم‌اکنون این دغدغه برطرف شده و انتظار می‌رود تحول عظیمی در حوزه فرش دستباف استان اردبیل را شاهد باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان فرش در استان اردبیل خبر داد و اظهار کرد: در این زمینه سازمان صنعت، معدن و تجارت برنامه‌ریزی هدفمندی را پیش‌بینی کرده تا تولیدکنندگان در راستای تولید فرش باکیفیت دغدغه‌ای نداشته باشند.

عاملی تصریح کرد: انتظار می‌رود بحث تعالی دغدغه‌های ذهنی و فکری تولیدکنندگان فرش دستباف مبنای اساسی قرار گیرد تا مطالبات و خواسته‌های این تولیدکنندگان مورد بررسی قرار گرفته و در این زمینه راهکارهای اساسی برای ارتقای صنعت فرش در اردبیل به کار گرفته شود.

وی بیان کرد: دولت زیرساخت‌های لازم را برای توسعه فرش دستباف در اختیار قرار می‌دهد ولی در این زمینه حضور تولیدکنندگان بافندگان و بخش خصوصی نیاز اساسی است که باید خود بتوانند ایده‌ها و طرحهای خود را پیاده کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از راه‌اندازی دو مجتمع استاندارد فرش در اردبیل خبر داد و گفت: در صدد هستیم این مجتمع‌ها را ارتقاء دهیم تا بتوانیم گام بزرگی در حوزه صادرات و تولید فرش دستباف در سطح استان و کشور داشته باشیم.

 

همچنین اسحاق رسولی در جلسه راهبری خوشه‌های صنعتی استان اردبیل اظهار داشت: تاکنون 51 هزار و 395 کارت شناسایی بافندگان فرش در استان اردبیل ارائه شده و در حوزه ساماندهی تولیدکنندگان فرش با راه‌اندازی خوشه صنعتی فرش دستباف اقدامات بسیار خوبی انجام شده که این اقدامات امسال نیز با برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند تداوم می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه 224 واحد تولیدکننده غیرمتمرکز فرش در استان اردبیل فعالیت دارند، افزود: همچنین 300 واحد کارگاه فرش در اردبیل راه‌اندازی شده و انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی اساسی تحول عظیمی در حوزه صنعت فرش دستباف اردبیل اتفاق بیفتد.

عامل خوشه صنعتی فرش دستباف استان اردبیل تصریح کرد: در حال‌حاضر 32 هزار و 111 بافنده فعال فرش دستباف در استان اردبیل فعالیت دارند که جلسات مختلفی با تولیدکنندگان و کارگران برگزار شده است تا بتوانیم صنعت فرش دستباف اردبیل را ارتقاء دهیم.

رسولی از فعالیت 9 واحد تعاونی فرش روستایی خبر داد و اظهار داشت: در این تعاونیها 19 هزار و 584 نفر فعالیت مستمر دارند و نیز 172 واحد تعاونی فرش در مراکز شهری راه‌اندازی شده است و در حال‌حاضر 85 واحد فروش فرش دستباف و 34 واحد فروش مواد اولیه در اردبیل فعالیت می‌کنند.

وی بیان کرد: یکی از نیازهای اساسی برای توسعه صنعت فرش دستباف راه‌اندازی شهرک صنفی فرش دستباف است که انتظار داریم مسئولان استان در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند تا بتوانیم مطالبات تولیدکنندگان فرش دستباف را برطرف سازیم.

عامل خوشه صنعتی فرش دستباف استان اردبیل از نیازهای ضروری صنعت فرش را تدوین تاریخ شفاهی فرش اردبیل و تهیه و انتشار کتابچه اطلاعات فرش دانست و افزود: در این زمینه با راه‌اندازی خوشه صنعتی فرش دستباف برنامه‌ریزی منسجم در دستور کار قرار گرفته است.

رسولی از برنامه‌ریزی برای اشتغال پایدار در صنعت فرش دستباف خبر داد و گفت: زمینه حضور تجار کشورهای اروپایی در اردبیل فراهم گردیده و نیز تاجران و تولیدکنندگان فرش دستباف اردبیل در نمایشگاههای بین‌المللی حضور یافته‌اند.

 

 

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران

 

*فروشگاه اینترنتی فرش و صنایع دستی ایران پازیریک*

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی