عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/04/27

saraye farsh

به گزارش خبرگزاری بسیج، سابقه تولید روفرشی در یزد به ۵۰ سال پیش باز می‌گردد و یکی از هنر صنعت‌های اصیل استان یزد به شمار می‌رود.

اولین روفرشی ها، دارای طرح‌های چهارخانه پنبه‌ای بود که با دستگاه‌های ماکویی بافته می‌شد و برای حفاظت از فرش دستباف کاربرد داشت.

محصولی که اکنون علاوه بر نگهداری فرش در منازل، به عنوان زیراندازی ساده و سبک، قابل شست و شو و قابل حمل در مسافرت و گردش نیز استفاده می‌شود.

روفرشی، برگرفته از طرح و نقش گلیم و فرش دستی است که بیشترین تولیداتش با اختصاص ۹۰ درصد سهم بازار متعلق به استان یزد است.

دبیر انجمن صنایع نساجی استان یزد می‌گوید: هم اکنون ۱۶۰ واحد تولید روفرشی با ظرفیت تولید سالانه یکصد میلیون مترمربع در استان فعال است.

مجتبی دستمالچیان با اشاره به بکارگیری ۶۰۰ ماشین بافندگی در این واحدهای تولیدی می‌افزاید: در تولید روفرشی سه هزار نفر به طور مستقیم در استان یزد مشغول به کار هستند.

آقای دهقانی که مدیرعامل بزرگترین واحد تولید روفرشی در ایران است می‌گوید: در این واحد تولیدی سالانه دو میلیون مترمربع روفرشی بافته و وارد بازار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این واحد تولیدی ۶۰ نفر را بطور مستقیم مشغول به کار کرده است، می‌گوید: در این واحد، روفرشی در مدل‌ها و اندازه‌های مختلف از پادری نیم متری تا ۱۵ متری بافته می‌شود.

 

اعجاز رنگ، فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی

نقوش و طرح‌های ایرانی با تاثیرپذیری از ذهنیت‌های فرهنگی نظیر نژاد، قوم، منطقه، آداب و رسوم و آئین، هویت بخش صنعت روفرشی در ایران است.

آقای مهدی سعیدپور از طراحان واحد تولید روفرشی یزد در این زمینه می‌گوید: نقش‌های روفرشی بیشتر شامل نقوش گل و گیاه یا نقش جانوران و دیگر نقش‌های تزئینی است.

وی با اشاره به اینکه مسئله طرح و رنگ دو کیفیت جدایی ناپذیر در نقش روفرشی است، می‌افزاید: رنگ در روفرشی عامل تعیین کننده دارد. رنگ‌های دلپذیر ایرانی که نموداری از فرهنگ و هنر مشرق زمین و ذوق خلاق بافنده و طراح است در گل‌ها و نقش‌های متعدد جلوه گر می‌شود.

مسعود یاوری هم که نزدیک به بیست سال در تولید روفرشی فعالیت دارد، می‌گوید: در واحد تولیدی اش نقوش اصیل فرش ایرانی بر روی روی دستگاه پیاده و بافته می‌شود.

به گفته وی، شاه ترمه، شاه نشین، شاهکار، شاه گل، سادینا و شاهسوند از پرطرفدارترین طرح هایی است که در این واحد تولیدی برای مشتریان بافته می‌شود.

 

بازارگرمی روفرشی‌های یزد در جهان

دبیر انجمن صنایع نساجی استان یزد می‌گوید: ۶۰ درصد روفرشی‌های یزد به خارج از کشور صادر می‌شود.

مجتبی دستمالچیان می‌افزاید کشورهای قرقیزستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی، پاکستان، افغانستان، قطر، کشورهای آسیای میانه، عراق و عمان عمده کشورهای هدف صادراتی روفرشی است.

 

افزایش ۳ برابری تولید و صادرات روفرشی با رفع موانع

نساجان یزدی نیم قرن پیش دست به کار تولید محصولی شدند که امروز نه تن‌ها در ایران بلکه شهر ت. جهانی دارد.

محصولی که با مواد اولیه ۱۰۰ درصد ایرانی در حال تولید است و به گفته تولیدکنندگان روفرشی اگر حمایت بیشتری از این بخش شود، تولید و صادرات آن تا سه برابر افزایش خواهد یافت.

سرمایه در گردش مورد نیاز برای تامین مواد اولیه، اعطای تسهیلات برای نوسازی ماشین آلات، ضعف مدیریتی برای معرفی روفرشی به بازارهای خارجی، حمایت نشدن تولیدکنندگان برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برای بازاریابی و معاف بودن صادرات روفرشی از ارزش افزوده از جمله مشکلاتی است که تولیدکنندگان روفرشی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ بنابراین در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده، امید است با رفع موانع و مشکلات پیش روی صنعت روفرشی و حمایت بیشتر مسئولان، علاوه بر اشتغالزایی بیشتر، میزان تولید و صادرات این محصول رشد قابل توجهی داشته باشد.

خبرگزاری صداوسیما

 

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی