عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/04/27

saraye farsh

به گزارش ایرنا، این نمایشگاه با مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و همکاری شهرداری شهر کوتل بلغارستان و بنیاد تراکیان، به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.
رئیس بنیاد راه تراکیان در مراسم گشایش این نمایشگاه که در آن 'محمد علی کیانی' رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، دیپلمات های کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، اندونزی و شهردار و مسئولان شهر کوتل حضور داشتند، مشارکت دائمی ایران را در این نمایشگاه، موجب استمرار این برنامه فرهنگی دانست و از رایزنی فرهنگی کشورمان برای حضور چشمگیر در این دوره از نمایشگاه تقدیر و تشکر کرد.
جشنواره بین المللی گلیم بلغارستان برای دومین سال با مشارکت رایزنی فرهنگی در شهر کوچک و سنتی کوتل برگزار می شود که یکی از شهرهای تاریخی و صنایع دستی در جنوب شرق بلغارستان به شمار می رود که با عنوان 'مهد رنسانس' معروف است.
فرش بافی در کوتل به عنوان شغل دیرپائی ریشه های عمیق تاریخی دارد و فرش های حفاظت شده مربوط به قرن هجدهم بافت این شهر که در موزه ها نگهداری می شوند، نشانه این امر است.
گسترش هنر فرش بافی در شهر کوتل بلغارستان مبتنی بر فرش بافی خانگی می باشد که در آن تاثیرات بیگانه آشکار است که از ذوق هنری و سلیقه زنان کوتلی تاثیر گرفته و منجر به تاسیس مکتب اصیل فرش بافی این شهر شده است.
امروزه هم اشکال کلاسیک هندسی در فرش کوتل با رنگ های درخشان خود، چشم ها را به سوی خود جلب می کنند و در ارتباط با بعضی آداب و رسوم ملت بلغاری جذابیت خود را طی قرن ها حفظ کرده است. فرش بافان در تکنیک منحصر به فرد بافتن این فرش، به طور مساوی در دو طرف دار قالی، فرش را می بافند.
کیفیت این بافت امکان می دهد که این فرش در چند نسل مورد استفاده قرار بگیرد. فرش دست بافت، کلاسیک و اصیل شهر کوتل، لبریز از زندگی، رنگ و حوصله می باشد.
فرش شهر کوتل، قدیمی ترین فرش بلغاری محسوب می شود که برای بافتن آن از دارهای چوبی فرش بافی ابتدائی استفاده می شود.

 

* اخبار ایران پازیریک *

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی