عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/05/22

saraye farsh

سلامتی با انرژی سنگ‌ها – سنگ درمانی چیست؟
سنگ‌های زینتی همیشه یکی از وسایل مورد علاقه‌ هستند به خصوص وقتی از خواص درمانی جسمی و روحی آن‌ها صحبت می‌شود، به همین دلیل این روزها بازار خرید و فروش آن‌ها در قالب دستبند، انگشتر، گوشواره و گردنبند داغ است. قبل‌تر  ابعاد مختلف این شیوه‌ی درمانی برای‌تان آورده‌ایم اما با توجه به استقبال شما جنبه‌های دیگری از این مبحث را بررسی کرده‌ایم.

سلامتی با انرژی سنگ‌ها

سنگ درمانی زیر مجموعه‌ای از انرژی درمانی محسوب می‌شود و مطالب آن برگرفته از منابع طب سنتی چین، آیورودا، بومیان آمریکا و … است. البته عمده‌ی این مباحث با استفاده از ادبیات مرسوم در طب چینی و بر اساس تاثیر سنگ‌ها روی مراکز انرژی بدن بیان می‌شود. سنگ درمانی یا جم تراپی یا جم استون تراپی از سه جنبه قابل بررسی است.

خواص سنگ‌های ماه تولد

متاسفانه منابع و مقاله‌های علمی و قابل استناد زیادی در زمینه‌ی سنگ درمانی در منابع پزشکی نوین وجود ندارد به همین دلیل در ایران فروش سنگ‌های ماه تولد بسیار رایج است و همین باعث شده که متاسفانه سنگ‌های معمولی و مصنوعی (پلاستیک) نیز به دست مردم داده شود، بی آن که ارزش درمانی داشته باشد. اما این به معنای نفی اثر سنگ‌ها نیست، زیرا در این زمینه در منابع طب سنتی ایران و همچنین در منابع روایی، مطالب جالب توجهی داریم.

اکنون روش‌های مختلفی در استفاده از سنگ‌ها برای درمان معمول شده؛ مانند ماساژ با سنگ داغ در گروه ماساژهای شرقی، استفاده از سنگ‌ها روی چاکراهای انرژی، استفاده از نور متصاعد شده از سنگ‌ها در تسریع روند درمان بیماران و استفاده از ارتعاش سنگ‌های مختلف در تماس با الکتریسیته، اما آن طور که از خواص سنگ‌های تزئینی در منابع اینترنتی گفته می‌شود و آنچه برخی از فروشندگان این سنگ‌ها در مورد خواص شفابخشی و اثرات التیام دهندگی اختلالات روحی روانی ادعا می‌کنند، مطلب ثابت شده‌ای وجود ندارد و شیوه‌های درمانی گفته شده با سنگ‌ها نیز یک روش درمانی مستقل محسوب نمی‌شود و یکدرمان کمک کننده در کنار دیگر تدابیر مختلف حفظ سلامتی و درمان بیماری‌هاست.

کدام سنگ‌ها درمان می‌کنند؟

در منابع طب سنتی (معمولا در قسمت شناخت داروهای معدنی) از سنگ‌های مختلف در تهیه‌ی داروهای ترکیبی استفاده می‌کنند و همچنین در مورد اثرات درمانی سنگ‌های زینتی صحبت‌هایی شده که اغلب این اثرات بر اساس رنگ، مزاج و خواص سنگ‌ها مطرح شده و مطالب بسیاری در این زمینه نوشته شده است.

* در مورد یاقوت آمده است: یاقوت چهار رنگ سرخ، زرد، کبود و سفید دارد که رنگ سرخ بهترین نوع آن است و به دلیل رنگی که دارد، نشانه‌ی صحت است و نگاه کردن به آن موجب فرح و زدودن غم و غصه و تقویت حرارت جنسی می‌شود. مزاج یاقوت سرخ معتدل و در انواع دیگر آن خشکی غالب است.

هر سنگی مشابه و بدل یاقوت این رنگ، صلابت، جلا و خاصیت را نخواهد داشت و هیچ کسی جز جواهر شناس حاذق نمی‌تواند میان یاقوت اصل و بدل تفاوت قائل شود. یاقوت، سنگی است که هیچ جوهر دیگری جز الماس نمی‌تواند آن را بتراشد و در شعله‌ی آتش حتی اگر قرمز شود، تغییر حالت نمی‌دهد.

* عقیق بهترین آن یمنی است که صاف و شفاف باشد. از نظرمزاجی سرد و خشک است. مصرف خوراکی مختلفی درباره‌ی آن ذکر شده و در داروهای با اثر تقویت قلب، کبد، طحال و رفع تنگی نفس و تقویت بینایی استفاده شده است.

آویختن عقیق به گردن برای تسکین خشم و خصومت و انگشتر آن در هیبت در نظر دشمن و استجابت دعا موثر دانسته شده است. بد نیست بدانید برخی به عقیق زرد، شرف شمس می‌گویند، البته صاحب نظران در مورد این سنگ اتفاق نظر ندارند.

*در مورد زمرد گفته شده است؛ از نظر مزاجی سرد و خشک است و چند رنگ دارد که بهترین آن به ترتیب به رنگ برگ مورد، رنگ تره، رنگ ساق چغندر، ریحانی رنگ، به رنگ بال مگس و تیره رنگ و زنگاری است. زمرد اصل زود شکسته می‌شود، سوهان آن را می‌تراشد و طاقت آتش ندارد. گفته شده هر کس زمرد با خود داشته باشد، خواب بد نمی‌بیند و قوت قلب پیدا می‌کند و حکمای قدیم طب سنتی آن را در داروهای مفرح به کار برده‌اند.

* فیروزه نیز از نظر مزاجی سرد و خشک است و تنها نوع نیشابوری آن توصیه می‌شود. فیروزه در اثر مجاورت و تماس با چربی، بوی تند و تیز حتی بوی مشک و حرارت حمام تباه می‌شود. فیروزه را در تقویت بینایی، قلب و دستگاه گوارش و اعصاب موثر دانسته و در داروهای چشم به کار برد‌ه‌اند و همراه داشتن فیروزه را موجب فال نیک و موفقیت در کار و آویختن آن را به گردن مقوی قلب و مانع ترس دانسته‌اند.

طب اسلامی چه می‌گوید؟

جنبه‌ی سوم سنگ درمانی اثر شفابخشی آن است. مطالب جالبی از منشا ایجاد سنگ‌های زینتی مختلف در روایات و توصیه به ساخت و استفاده انگشتر با نگین‌هایی از عقیق، یاقوت، فیروزه، زمرد و حدید چینی در شرایط مختلف ذکر شده است .

پیامبر اکرم ص به امام علی ع فرموده اند: انگشتر را در دست راست کن تا از مقربان الهی مانند جبرئیل و میکائیل باشی. امام علی ع پرسید: چه انگشتری را در دست کنم؟ پیامبر فرمود: عقیق قرمز.

امام صادق ع می فرمایند: نگاه کردن به عقیق، یاقوت و فیروزه سبب خوشحالی و شادابی روح می‌شود و چشم و قلب را قوی می‌کند.

البته نگین عقیق برای استفاده‌ی مداوم و روزانه مورد توصیه است و دیگر نگین‌ها در شرایط خاصی مورد استفاده بوده‌اند. نکته‌ی دیگری که در روایات روی آن دست گذاشته‌اند، این است که رکاب انگشتر باید از نقره باشد، نه از آهن.

گرچه استفاده از سنگ‌ها در منابع مختلف طبی و روایی مورد توصیه بوده، ولی مواردی که در سال‌های اخیر درباره‌ی سنگ‌ها اظهار می‌شود معمولا جنبه‌ی تبلیغاتی داشته و پایه‌ی علمی و استناد مشخصی ندارد.

این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که مداومت بر استفاده از سنگ‌ها بدون اطلاع از خاصیت حقیقی آن‌ها می‌تواند اثر نامطلوب در ابعاد جسمی و روحی روانی مانند حساسیت پوستی و … به همراه داشته باشد.

منبع: نیک و نو

 

 

فروشگاه اینترنتی ایران پازیریک

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی