عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/08/07

saraye farsh

در حال حاضر کرکره بازار خرید و فروش فرش دستباف پایین است، بازاری که سال‌های سال رونقی برای خود داشته و در بازارهای جهانی عرض اندامی می‌کرده، اما حالا به دلیل بی‌توجهی در انزوا به سر می‌برد.

یک کارشناس بازار فرش اعتقاد دارد بازار فرش اشباع شده است. این عضو هیئت علمی دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه تولید محصولات دانش بنیان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، گفت: بایدتوجه داشت که بازار فرش ایران فوق اشباع است و دیگر مردم خریدار محصولات موجود نیستند.

خدامی افزود: بایدتوجه داشت که بازار فرش فوق اشباع است و دیگر مردم خریدار محصولات موجود نیستند.

وی با بیان اینکه برخی از صنعتگران عرصه فرش برای بازه زمانی با کاهش کیفیت تولیدات و در نهایت کاهش قیمت، سعی در ایجاد بازار داشتند، اضافه کرد: پس از مدتی وقتی که مردم متوجه کیفیت پایین فرش شدند، از خرید انصراف داده و دوباره بازار به حالت رکود بازگشت.

 

فرش دستباف برای دولت هیچ‌گونه بار مالی ندارد

در همین رابطه دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف اصفهان گفت: بسیاری از تجار فرش دستباف اصفهان به دلایل مختلف، تغییر شغل داده اند و رکود اقتصادی در این حوزه به شدت حاکم است.

منوچهر طلایی پیرامون وضعیت صادرات فرش دستباف اظهار داشت: متاسفانه صادرات فرش دستباف با مشکلات متعددی روبه‌رو است و بیشتر صادرکنندگان این کالای قیمتی، کار خود را به دلیل مشکلات رها کرده اند.

وی با بیان اینکه در گذشته 150 تاجر فرش در اصفهان فعال بودند، گفت: اکنون تنها 15 تاجر در این زمینه فعالیت می‌کنند و بسیاری از تجار فرش دستباف اصفهان به دلایل مختلف تغییر شغل داده اند.

وی با بیان اینکه فرش دستباف برای دولت هیچ‌گونه بار مالی ندارد، خاطرنشان کرد: فرش دستباف نیازمند حمایت جدی دولت است، در غیر این صورت همین افراد اندکی که در این حرفه حضور فعال دارند، به دلیل مشکلات کار خود را رها می‌کنند.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات مهم بخش تولید فرش دستباف گران بودن مواد اولیه تولیدی است و از طرفی با توجه به تنوع طرح و کیفیت در فرش ماشینی و قیمت نازل آن، عملا بازار فروش فرش دستباف در داخل و خارج از کشور از بین رفته است.

■■■

محمد کرمی، فعال حوزه فرش نیز می‌گوید: کم‌وکاستی‌ها و نقاط قوت و ضعفی وجود دارد که قابل توجه است. وی افزود:توجه به صنعت فرش و سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند جایگزین خوبی برای درآمدهای نفتی و مالیاتی باشد و توجه به این حوزه به نفع اقتصاد کشور است.

وی افزود: از طرف دیگر بازار به گونه‌ای شده که کشورهایی مانند ترکیه، هند و پاکستان در صنعت فرش موفق هستند و ممکن است از ما سبقت بگیرند و باید در این مورد تصمیم جدی گرفت.

با شرایطی که وجود دارد، می‌توان گفت در حال حاضر کرکره بازار خرید و فروش فرش پایین است، بازاری که سال‌های سال رونقی برای خود داشت و در بازارهای جهانی عرض اندامی می‌کرد،حالا به دلیل بی‌توجهی در انزوا به سر می‌برد.

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی