عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/10/13

saraye farsh

خانم پروفسور آتل هان دوشنبه در حاشیه سمینار روش های تحلیل علمی در مطالعه و توسعه فرش دستباف در شیراز در گفت و گو با ایرنا افزود: پیشینه فرش ایران به سال های بسیار دور باز می گردد و امروز به هر نقطه از دنیا که سفر کنیم فرش ایرانی دیده می شود.
وی ادامه داد: حتی در نقاشی نقاشان قدیمی اروپایی نیز می توان آثاری از فرش ایرانی را دید که به تصویر کشیده شده است.
او اظهار کرد: فرش های ایرانی که در قرن ۱۷ میلادی و دوران صفوی توسط لهستانی ها سفارش داده شده نیز بسیار نامی و شناخته شده هستند.
پروفسور آتل هان افزود: فرش ایرانی در ۲ گروه کلی دیده می شود که یکی فرش های کارگاهی است و دیگری فرش هایی است که که توسط مناطق، ایلات و عشایر ایران بافته شده اند.
او گفت: در مجموع می توان گفت که عمده فرش های بافته شده در ایران متناسب با نوع و سبک زندگی مردم ایلات و عشایر طراحی و بافته شده است.
سمینار روش های تحلیل علمی در مطالعه و توسعه فرش دستباف فردا و پس فردا (سه شنبه و چهارشنبه) نیز با برگزاری کارگاه آموزشی رنگرزی سنتی و نشست های تخصصی ادامه خواهد داشت.
قدیمترین فرش دستبافت ایرانی در سال ۱۹۴۹ در دومین مرحله کاوش های باستان شناس روسی، رودنکو در منطقه پازیریک کشف و به نام فرش پازیریک نامیده شد.
در زمان تسلط مغول ها (قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی) قالی بافی به سطح بسیار رفیعی از زیبایی وتکنیک رسید. شکوفایی این صنعت شاید با حکومت غازان خان (۱۳۰۷-۱۲۹۵ میلادی) مصادف بود.
اما اوج قالی کلاسیک ایرانی را که از آن با رنسانس قالی ایران یاد می شود زمان سلاطین صفوی (۱۷۲۲-۱۴۹۹ میلادی) به ویژه زمان حاکمیت شاه طهماسب اول (۱۵۸۷-۱۵۲۴ میلادی) و شاه عباس (۱۶۲۹-۱۵۸۷ میلادی) ثبت کرده اند.
از این دوران حدود سه هزار تخته فرش به یادگار مانده که درموزه های بزرگ دنیا و یا در مجموعه های شخصی نگهداری می شوند.

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی