عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/11/10

saraye farsh

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دامغان، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینیان در ادامه سلسله بازدیدهای خود با هدف حمایت از تولیدکنندگان و اشتغالزایی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از برخی مراکز تولید صنایع دستی دامغان شامل خانه توسعه و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی این شهرستان، کارگاه تولید فرش دست باف و شرکت گوهر تراشان پارسیان بازدید و ضمن بررسی توانمندی‌ها، میزان اشتغال و مشکلات فعالان این بخش، بر حمایت هدفمند مسئولان از صنایع دستی به عنوان زمینه‌ای مساعد برای سرمایه‌گذاری‌های زود بازده در حوزه اشتغال و لزوم حمایت مردم با نهادینه شدن فرهنگ خرید کالای ایرانی تأکید کرد.

امام جمعه دامغان در بخش نخست این مجموعه بازدید‌ها که با حضور رییس شورای اسلامی شهر و شهردار دامغان برگزار شد در خانه توسعه و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی این شهرستان حضور یافت و از کارگاه‌های آموزش و تولید چهل تکه، پته دوزی، تابلوهای نما برجسته و چاپ قلمکار بازدید کرد و با اشاره به فعالیت شمار زیادی از بانوان سرپرست خانوار در مشاغل و هنرهایی از این دست ساماندهی، حمایت تسهیلاتی و امکاناتی و تأمین بازار فروش این محصولات را از سوی مسئولان امر خواستار شد.

قلمکار دامغان با چند قرن قدمت زیر غبار کم‌توجهی‌ها

بازدید از بخش‌های مختلف کارگاه چاپ و تولید قلمکار در این مجموعه صنایع دستی دیگر بخش این برنامه بود، رییس شورای اسلامی شهر دامغان در جریان این بازدید با اشاره به بیش از سه قرن قدمت هنر ارزشمند قلمکار در این شهرستان و سرآمد بودن پارچه‌های قلمکار هنرمندان تولیدکننده دامغانی در سطح کشور در سال‌های نه چندان دور، گفت: با همکاری اداره میراث فرهنگی و یاری هنرمندان این رشته پس از چندین سال تعطیلی تولید پارچه‌های قلمکار در دامغان، قریب به دوسال گذشته این کارگاه دوباره آغاز به‌کار کرد.

رضا زارع زاده خاطرنشان کرد: هنرمندان تولید کننده و استادکاران پارچه‌های قلمکار مرغوب و باکیفیت شهرستان دامغان اقلام مصرفی و هنری بسیاری از قبیل کیف، رومیزی و روتختی، سفره و البسه سنتی را با نقش‌های ماندگار قلمکار برای عرضه در بازار تولید کرده‌اند اما متأسفانه در عرضه و فروش اقلام تولیدی خود دچار مشکلات بسیاری هستند.

وی با اشاره به وجود چندصد قالب و مهر زیبای چاپ قلمکار در مخزن این کارگاه و سابقه هنر قالب تراشی قلمکار در دامغان، اضافه کرد: عدم حمایت مسئولان استانی میراث فرهنگی و صنایع دستی، اجرایی نشدن مصوبه دولت در استفاده از صنایع دستی دریادبود‌ها و هدایای خود و از همه مهم تر عدم پیگیری و اجرای مصوبه‌های سفر استانی دولت‌های سابق و فعلی مبنی بر احداث بازارچه دائمی صنایع دستی در دامغان علی‌رغم اجرایی شدن این مصوبه در دیگر شهرستان‌های استان، لطمات زیادی را به تولید کنندگان صنایع دستی در دامغان و عرضه و فروش تولیدات آن ها زده است.

امام جمعه دامغان همچنین در جریان بازدید از تنها فروشگاه ثابت عرضه صنایع دستی این شهرستان در خیابان پاسداران، معرفی و تبلیغات انجام شده در خصوص صنایع دستی فاخر و ارزشمند و متنوع دامغان را بسیار ناچیز و ناکافی عنوان و تصریح کرد: معرفی و رونق بخشی اماکن موجود و اختصاص اماکنی مناسب به عرضه دائمی صنایع دستی و تولیدات هنری و سنتی شهرستان جهت استفاده مردم شهرستان و استان و مسافران در راستای اشتغالزایی و درآمدزایی لازم و مؤثر است.

آمادگی شرکت تعاونی فرش دستباف دامغان برای به کارگیری علاقمندان

امام جمعه دامغان همچنین از یکی از کارگاه‌های تولیدی شرکت تعاونی فرش دستباف این شهرستان بازدید کرد و ضمن بررسی شرایط این هنر و صنعت با قدمتی چند صدساله در دامغان، گفت: در گذشته دست بافته‌های هنرمندان به‌ویژه زنان زحمت کش دامغانی چه در حوزه فرش دستباف با نقش‌های ماندگار و اختصاصی همچون " فرش گل پسته "دامغان و یا گلیم و جاجیم همواره جایگاه ویژه‌ای در بازار فرش ایران و منطقه داشته است که با تلاش و برنامه‌ریزی صحیح و حمایت عملی از تولیدکنندگان و شرکت های تعاونی قابل بازیابی است.

مسئول شرکت تعاونی فرش دستباف دامغان در این دیدار با اشاره به بروز شدن طرح قالی گل پسته توسط یکی از هنرمندان دامغانی از آمادگی این شرکت برای بکارگیری علاقمندان به فعالیت در این رشته خبر داد و گفت: در حال حاضر قریب به 100 بافنده دامغانی که اغلب آن ها را بانوان تشکیل می دهند به بافت فرش دستباف در این شهرستان مشغول هستند.

هنر گوهر تراشی زمینه‌ای مناسب برای ایجاد اشتغال و درآمد زایی

حجت الاسلام والمسلمین حسینیان و هیئت همراه در ادامه از فعالیت‌های شرکت گوهر تراشان پارسیان دامغان مرکز آموزش و تولید گوهر و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و ساخت طلا و جواهر در این شهرستان و منطقه بازدید بعمل آوردند، این شرکت با هدف آموزش و اشتغالزایی و تولید ثروت از ظرفیت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی دامغان و کشور از چهار سال قبل با مدیریت محمد حسین شاکری کار خود را آغاز نموده و در حال حاضر برای 15 نفر اشتغال دائم ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت گوهر تراشان پارسیان در جریان این بازدید با بیان اینکه این حرفه می‌تواند با سرمایه‌ای نه چندان زیاد برای افراد ایجاد شغل و درآمد نماید و بازار فروش محصولات تولیدی نیز در صورت تولید با کیفیت وجود دارد، اظهار داشت: وجود دومین معدن فیروزه ایران و نخستین معدن آمیتیست کشور در دامغان از جمله توانمندی‌های مهم شهرستان در این بخش است و این شرکت آموزش، ابزار، مکان کار و مواد اولیه را در اختیار نیروهای علاقمند به کار در این زمینه قرار می دهد.

شاکری با اشاره به فعالیت آموزشی مقطع هنرستان رشته گوهر تراشی زیر نظر اساتید این شرکت در دامغان و شاهرود برای اولین بار در ایران و تحصیل 30 دانش آموز در رشته گوهر و 18 نفر در رشته طلا و جواهر در این مرکز، خاطر نشان کرد: شرکت گوهر تراشان پارسیان از ابتدای فعالیت خود تاکنون 300 نفر را آموزش داده است.

عکس و گزارش از جواد رمضانیان

 

 

* اخبار ایران پازیریک *

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی