عنوان مطلب تاریخ ارسال : 1396/11/21

saraye farsh

به گزارش ایرنا، نخستین نمایشگاه بزرگ فرش و تابلو فرش های نفیس ایرانی با عنوان «سجاد ایرانی فی ارض الرافدین» که از روز چهارشنبه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در سالن وزارت فرهنگ در بغداد دایر شد مورد استقبال گسترده عراقی ها قرار گرفت.
وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری عراق نیز با حضور در این نمایشگاه گفت که در روز افتتاحیه در خارج از کشور بسر می برد و امروز برای دیدن آثار هنر فرش ایران به نمایشگاه آمده است.
وی پس از بازدید از تابلو فرش ها و قالیچه های نفیس ایرانی در این نمایشگاه، هنر فرش ایران را ستود.
وی همچنین بر تداوم همکاری های فرهنگی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق تاکید و از تلاش های رایزنی فزهنگی کشورمان در بغداد در این زمینه قدردانی کرد.
وی افزود تاکنون نمایشگاه های مشترکی با جمهوری اسلامی ایران در زمینه هنری برگزار کردیم اما در نمایشگاه آثار تابلو فرش های هنرمندان فرشباف ایرانی که امروز شاهد آن هستیم یک ویژگی خاصی به چشم می خورد.
وی گفت ترکیب برخی از رنگها و همچنین تصاویر که مربوط به مناظر طبیعی و همچنین آیات قرآنی است برای هر بیننده ای چشم نواز است..
وزیر فرهنگ عراق همچنین در مصاحبه یا یک شبکه عراقی هنگام پوشش این نمایشگاه گفت: همه ما واقفیم که دو کشور دوست و همسایه اشتراکات فراوانی با یکدیگر دارند و هر دو کشور دارای تمدنی کهن و فرهنگی غنی هستند.
رواندوزی گفت: انتقال فرهنگ بین مردم دو کشور و توسعه روابط فرهنگی و هنری با برگزاری چنین نمایشگاه هایی تسهیل می شود.
وی ادامه داد تمامی این همکاری ها بر اساس امضای سند یادداشت تفاهم بین وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و گردشگری عراق بوده و بحمدا... بعد از آن ما شاهد گسترش همکاری ها بوده و امیدواریم روز به روز افزایش یابد.
رواندوزی در پایان این بازدید در دفتر یادبود یادنامه ای از این رخداد فرهنگی نگاشت.
در این نمایشگاه بیش از 84 اثر نفیس از تابلو فرش و تعدادی قالیچه های نفیس با قدمت بیش از 65 سال کار هنرمندان استان خراسان شمالی در معرض دید مسوولان، هنرمندان و مردم شهر بغداد قرار گرفته است.
نمایشگاه تابلوفرش های نفیس ایرانی در بغداد در روزهای 18 و 19 بهمن ماه در وزارت فرهنگ و گردشگری عراق برپا شد و روز جمعه 20 بهمن ماه در مجموعه فرهنگی -تاریخی متنبی بغداد دائر می باشد.
این نمایشگاه همچنین روز یکشنبه 22 بهمن ماه همزمان با برگزاری جشن پیروزی سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد برای حاضران برپا خواهد بود.
گزارش ایرنا حاکی است اصحاب فرهنگ، هنرمندان، مسوولان و اقشار مختلف مردم طی دو روز گذشته استقبال بسیار خوبی از این نمایشگاه داشته اند.
همچنین بیش از 10 شبکه تلویزیونی عراق و چندین خبرگزاری این کشور به پوشش این نمایشگاه اقدام کردند.

نظرات کاربران

ارسال پیام

آخرین مطالب

گووی

گوی وسیله ای توپ مانند که در قدیم برای بازی هایی که نیاز به توپ داشته است استفاده می شده است

فرش دستباف ایرانی ویژه جام جهانی به فدراسیون روسیه اهدا شد+ عکس

از سوی دبیرکل و مدیر کاروان اعزامی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به روسیه، فرش دست بافت ایرانی ویژه جام جهانی به سرپرست فدراسیون فوتبال روسیه اهدا شد.

هویت صنایع‌دستی در جامعه کمرنگ شده است

یک فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه صنایع‌دستی با تمام گسترده و تنوعی که در کشور دارد، جایگاه و هویت آن در جامعه امروز کمرنگ شده است، گفت: هنر ایرانی را باید با تکنولوژی مدرن همراه کنیم و از فرصت های به دست آمده برای بهینه‌سازی وضعیت و ساختار هنرهای‌ ملی و بومی خود بهره ببریم.

حمایت از فرش دستباف لازمه تحقق شعار سال است

حمایت از قالیبافان و صنعت فرش دستباف به عنوان یک کالای 100 درصد ایرانی یکی از موارد لازم برای تحقق شعار امسال مبنی بر 'حمایت از کالای ایرانی' است.

تلاش برای رونق محصولات فرشبافان هرسینی درنمایشگاه‌های بین‌المللی

در جلسه کمیته فرش شهرستان هرسین بر تلاش برای رونق و حضور محصولات فرشبافان هرسینی در نمایشگاه های مختلف داخلی و بین المللی تاکید شد.

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

جمعی از فروشندگان فرش دستباف در تهران با امضای درخواستی اعتراض خود را نسبت به نمایشگاه های بی ضابطه و پرتعداد در سطح پایتخت اعلام کردند.

طراحی و توسعه : گروه نرم افزاری آرین

پشتیبانی